Golf alapjai
Oktatói tevékenység
Versenyzői eredmények
Golf felszerelés
Egyéb érdekességek
Honlapja nem termel bevételt?
Ne mondja, hogy még nincs is honlapja...
Egy tanítványom blogja a golf tanulásról:
Webpartnerem blogja testünk formálásáról:
Tisztelt Golfozók, Kedves Barátaim!
Megköszönöm a lehetőséget öcsémnek, Hahn Árpád golfoktatónak, hogy honlapján bemutathatom sportszakmai tevékenységemet. Ezt a menüpontot a jövőben együtt fogom vele fejleszteni.
Nos, megfigyelte már, hogy a 15. lyuk környékén néha erősen elkezd romlani a teljesítménye? Javítsa általános erőnlétét. Elsőként két cikkemet ajánlom figyelmébe, amelyek a golfozók érdeklődésére is számot tarthatnak:
A teljes cikk Hahn Csaba testformázó honlapján...
Szervezetünk nem úgy működik, hogy hol szénhidrátot, hol zsírt éget, hanem általában mindkettőt használja energiaforrásként egyidőben. Felhasználásuk aránya ugyanakkor aktivitásunk pillanatnyi szintjétől és az oxigénellátástól függ. Ha folyamatos testmozgást végzünk, és ettől pulzusunk és légzésritmusunk megemelkedik, akkor nő a zsírégetés aránya. A zsír elégetéséhez ugyanakkor megfelelő mennyiségű oxigén kell, tehát felhasználását az aerob mozgásformák segítik elő. Amennyiben a megterhelés túl nagy, és nem jutunk elegendő oxigénhez (anaerob edzésformák), akkor szervezetünk több szénhidrátot használ fel, mivel azt oxigén nélkül (tejsavas erjesztéssel) is fel tudja használni. Olyan tempóban kell tehát a zsírégető edzést végeznünk, hogy pulzusunk megemelkedjen, de ne ziháljunk, ne kapkodjuk közben a levegőt.
Sokféle aerob mozgásforma van, de szerintem ezek közül a futás az egyik leghatékonyabb zsírégető edzés. Előnyei a következők:
Mindenképpen szép természeti környezetben javaslom a futást, lehetőleg autóktól távol. Minél hosszabb a kör, amit kimérünk magunknak, annál kevésbé lesz unalmas a program. Ne törekedjünk puha talajon futni, inkább vegyünk egy jó futócipőt betonra. Mérjük fel a terepet, hogy hol vannak a környéken víz-lelőhelyek, csapok, ez nagy melegben nagyon fontos lehet. Néhány jó helyszín Budapesten:
A felszerelés megfelelő kiválasztásának fontosságát talán nem kell külön ecsetelnem, hiszen ez minden sportra igaz. A futás esetében a legfontosabb a jó futócipő. Ne fussunk divatos szabadidő cipőkben, szánjunk rá néhány tízezer forintot, és vegyünk egy kényelmes, jó rugózású, betonra való cipőt. A kiválasztáshoz és a vásárláshoz hasznos tanácsokat kaphatunk a Spuri Futóboltban. Ugyanitt olcsón vásárolhatunk futózoknit is. Ez nem vicc, nagyon hasznos tud lenni.
Ruházatunk legyen az évszaknak megfelelő. Ne öltözzünk túl, hiszen futás közben úgyis megizzadunk. Tavasztól őszig bőven elég egy rövid nadrág és egy póló. Izzasztó céllal beöltözni nem érdemes, ugyanis egyrészt a méregtelenítő célú izzadásra jobb módszer a szauna, másrészt az izzadással leadott folyadékot futás után úgyis kötelező visszapótolnunk. Mint tudjuk, nem a testsúly csökkentése a cél, hanem a testzsíré. Ha nagy melegben is futunk, vagy ha nagyon izzadósak vagyunk, akkor érdemes megkockáztatnunk speciális anyagból készült nedvszívó futódressz beszerzését. Ha nagy hidegben is akarunk futni, amit csak a már gyakorlottabbaknak javasolok, akkor teljes futóruhát is vehetünk. Jól jöhet még futás közben egy szivacs, amivel az izzadságot letörölhetjük az arcunkról.
Ha nincsenek tapasztalataink, akkor a futás elkezdésekor először is tanuljunk meg "energaitakarékosan" kocogni. Így nem fáradunk ki hamar, és nem megy el a kedvünk a további edzésektől. A következőkre figyeljünk:
Részletek a teljes cikkben Hahn Csaba testformázó honlapján...
A teljes cikk Hahn Csaba testformázó honlapján...
Aki rendszeresen sportol, gyakran végez aerob testmozgást vagy izomerősítést, annak szüksége van arra, hogy rendszeresen végezzen izom lazító, nyújtó gyakorlatokat.
A lazító, nyújtó gyakorlatok rendszeres végzésének a következő hasznos következményei lesznek:
Biztosan sokan hallottatok már az aktív és a passzív nyújtás előnyeiről, hátrányairól. Amit én ajánlok nektek, az a gyógytornászok által a spasztikus (görcsös izomzatú) betegeknél alkalmazott Proprioceptív Neuromuszkuláris Facilitáció (PNF) technikájának torna és jóga elemekkel továbbfejlesztett változata.
A módszer lényege a következő felismeréseken alapul:
Ezen tények figyelembe vételével az adott izom nyújtása akkor lehet a leghatékonyabb, ha a következő 4 fázis követi egymást:
Az izmok nyújtása során a nagyobb izomcsoportoktól haladunk a kisebbek felé, valamint "belülről-kifelé", azaz először a törzs, a gerinc izmait lazítjuk, aztán az alsó végtagok, végül a felső végtagok lazítása javasolható.
Általános nyújtó gyakorlatok mindenféle sportolónak Hahn Csaba saját honlapján...
Itt nemsokára hasznos nyújtó gyakorlatokat találhatsz, kifejezetten golfozók számára...
Ha szeretnél értesítést kapni, amikor ez a rész feltöltésre került, akkor iratkozz fel Hahn Árpád golfoktató értesítő levelére:
Fussak veled egy kört a Ligetben?
Mutassak néhány nyújtó gyakorlatot személyesen?
Ingyenes program!
Hahn Csaba vagyok, 46 éves mérnök-közgazdász, szociológus, web-programozó. Régóta foglalkozom diétázással, zsírégetéssel és mindenféle sportokkal. Kedvencem a hosszútávfutás, és újabban a golf.
Általános iskolás koromban szertornáztam, majd gimnazistaként és egyetemistaként súlyemelő voltam (legjobb eredményeim: Szakítás - 120kg, Lökés - 150kg). Mindkét sportágban fontos volt az elhízás megakadályozása, a testsúly, de főleg a testzsír és az izomtömeg kontrollálása, úgyhogy figyelmem nagyon korán a diéták felé fordult.
Úgy 37 éves lehettem, amikor - 15 év kihagyás után - elkezdtem újra súlyzózni. Először testépítéssel foglalkoztam, aztán átnyergeltem az erőemelésre, ahol versenyeken is indultam. Legjobb eredményeim: Guggolás - 230 kg, Fekvenyomás - 125 kg, Felhúzás - 250 kg. 2005-ben megnyertem az Országos Bajnokságot a Masters (40 év feletti) korcsoportban, a 90 kg-os súlycsoportban. Nagyon sok body-s edzéstervet is kipróbáltam (pl. HIT, HST), valamint a testépítő elvek alapján kialakítottam saját normál étrendemet, amely biztosítja izomzatom karbantartását a lehető legkevesebb zsír beépülésével.
A futással 2004-ben, 41 évesen kezdtem el behatóbban foglalkozni. Eleinte csak zsírégető szándékú kocogásokat végeztem, de aztán amikor már 1 órát is tudtam folyamatosan futni, elkezdtem szisztematikusabban körbejárni a témát. Futó "versenyeken" is elkezdtem indulni, 2005-ben először egy 10 km-es Canada Dry futógálán vettem részt, majd jött 2006-ban a 21 km-es Nike félmaraton, aztán 2007-ben először a Pantel Hegyi félmaraton, aztán még egyszer a Nike, és végül 2007. október elején sikerült lefutnom a 42 km-es Plus Budapest Maratont, amivel életem egyik titkos vágya teljesült.
Régebben jógával is foglalkoztam, erre - és persze tornász múltamra - alapozva dolgoztam ki saját lazító-nyújtó (stretching) programomat, amely a gyógytornászok által is alkalmazott proprioceptív neuromuszkuláris facilitáció (PNF) elveit figyelembe véve segíti bármely sport művelőinek izmaik lazítását, izületeik karbantartását, sérüléseik megelőzését.
Legfrisebb blog bejegyzéseim:
- Megjelent Chipping oktató DVD-m
- Megjelent Putting oktató DVD-m
- Összetett putt gyakorlat: Labdák spirálban
- Büntető nyugvó labda elmozdulásánál - 2.
- Büntető - nyugvó labda elmozdulásánál
- Páros verseny Törökországban
- Végre egy saját blog a golfról
Egy tanítványom legfrisebb blog bejegyzései a golf tanulásról:
- Bemelegítés a gyakorló pályán
- Végigjátszottam egy fél pályát
- Egy hasznos tornatermi golfedzés
- Az 1 méteres gurítás gyakorlása
Dátum: Támogatóim: Partnereim:
Az újgenerációs ingatlanpartner 1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 65. |